
See all images of the Canon PowerShot SX70 HS



| Main | |
| The PowerShot SX70 HS was presented by Canon in September 2018. It is a Superzoom Digital Camera. | |
| Brand | Canon |
| Category | Superzoom |
| Date | 09/2018 |
| Sensor Properties | |
|
In additional PowerShot SX70 HS has a Compact CMOS sensor with size of 6 x 5 mm² (0.24″ x 0.18″). Also PowerShot SX70 HS’s sensor has resolution of 20 megapixel. |
|
| Format | Compact |
| Sensor area | 6.17 x 4.55mm² (0.24″ x 0.18″) |
| Type | CMOS |
| Resolution (physical) | 21.10 megapixel |
| Resolution (effective) | 20.30 megapixel |
| Pixel size | 1.40 µm² |
| Sensor cleaning | |
| RAW support | |
| Continuous | 10 frames/second |
| Lens | |
| Interchangeable | |
| Focal length (min) | 21mm |
| Focal length (max) | 1365mm |
| Aperture (max) | 3.4 |
| Aperture (min) | 6.5 |
| Viewfinder Properties | |
|
The PowerShot SX70 HS uses an electronic viewfinder with a resolution of 2.39 megapixel, an excellent value for a viewfinder like this which makes the camera a joy to use. The magnifcation is c. 0.50x, an average value for an electronic viewfinder. |
|
| Type | Elektronic |
| Coverage | 100% |
| Magnification | 0.50x |
| Resolution | 2.39 megapixel |
| Dioptric correction | |
| Shutter | |
|
The PowerShot SX70 HS’s shutter speed varies from 1/2000s to 15s. The highest shutter speed of the Canon is just 1/2000s. That’s no longer state of the art and may cause problems in challenging light conditions. |
|
| Max. shutter speed | 1/2000s |
| Min. shutter speed | 15s |
| Sensitivity Properties | |
|
The PowerShot SX70 HS’s sensitivity goes from 100 ISO und 3200 ISO, a very useful and practical range. |
|
| Automatic | |
| Min. sensitivity | 100 ISO |
| Max. sensitivity | 3200 ISO |
| Exposure Modes | |
|
The PowerShot SX70 HS supports all general exposure modes. The Canon allows spot exposure for the difficult occasion. |
|
| Multi | |
| Center weight | |
| Partial | |
| Spot | |
| Auto Focus Properties | |
|
The PowerShot SX70 HS’s auto focus processor uses 9 AF points (or sensors). A basic rule of thumb says that the more AF points you have, the better. More AF points mean a better chance to have a point at the location of interest in a scene, a big plus in challenging situations (e.g. in low light). Manual focus is also possible with the Canon, a plus in tricky situations or for some creative freedom. |
|
| Type | TTL |
| AF points | 9 |
| Manual focusing | |
| Flash Specs | |
|
The PowerShot SX70 HS features a built-in flash with a range of up to 5m (17 ft.). That range will work for most situations. A hotshoe is missing from the Canon. |
|
| Built-in | |
| Range | 5.00m (17 ft.) |
| Hot shoe | |
| Display Specs | |
The PowerShot SX70 HS features a monitor with a diagonal of 75.00mm (3.0 in.) and a resolution of c. 0.92 megapixel. That’s about average. The camera’s display is articulated, a plus for selfies and other challenging situations. The PowerShot SX70 HS does not feature a touch screen. Display characteristics at a glance: |
|
| Type | LCD |
| Size | 75.00mm (diagonal) (3.0 in.) |
| Resolution | 0.92 megapixel |
| Articulated | |
| Touch screen | |
| Video Specs | |
|
PowerShot SX70 HS video supported the resolution with 3840 x 2160 pixel. ACamera is not equipped with an external microphone. Canon PowerShot SX70 HS Video parameters: |
|
| Max. resolution | 3840 x 2160 pixel |
| …with frame rates | 25 frames/second 30 frames/second |
| External microphone | |
| Connectivity & Wireless Specs | |
|
The PowerShot SX70 HS has Wi-fi connection. You can transfer photos to a mobile or laptop using wi-fi. For photo transferring users may use Bluetooth option. Connect the Canon to a monitor or TV set over HDMI. The Canon supports USB 2.0. Connection parameters: |
|
| WiFi | |
| Bluetooth | |
| NFC | |
| Remote (wired) | |
| Remote (infrared) | |
| Apps | |
| HDMI (standard) | |
| HDMI (mini) | |
| HDMI (micro) | |
| USB 2.0 | |
| USB 3.0 | |
| USB Micro | |
| USB Mini | |
| USB-C | |
| Custom | |
| Memory | |
|
The camera supports SD HC and SD XC cards. Memory cards characteristics: |
|
| Slots | 1 |
| Memory cards | SD SDHC SDXC |
| Battery | |
|
The Canon PowerShot SX70 HS has a NB-12L LiIon battery. The battery provides a shooting life of 325 shots. It`s enough for one day or more. The PowerShot SX70 HS’s battery battery parameters: |
|
| Type | NB-12L LiIon |
| Removable | |
| In-camera charging | |
| Battery life | 325 photos |
| Size | |
|
The Canon PowerShot SX70 HS’s dimensions are 127 x 90.9 x 116.6mm³. (5.0″ x 3.6″ x 4.6″). This includes the lens. The camera’s weight is a reasonable 608 grams (19.6 oz.), lens included. Here is front and top view of the PowerShot SX70 HS: |
|
![]() |
|
![]() |
|
| Dimensions Comparison | |
|
For a better idea of the size of the camera, takes a look off camera and ID card comparison image. |
|
![]() |
|
Camera stats and visual info © 2019 PalCamerasWest.com. All rights reserved.



