See all images of the Fujifilm X70
| Main | |
|
In additional X70 was introduced by Fujifilm in January 2016. It belongs to the enthusiast Compacts category. Fujifilm is well-known and shouldn’t require further introduction, please see our manufacturer’s page for more digital cameras by Fujifilm. |
|
| Brand | Fujifilm |
| Category | Compact |
| Date | 01/2016 |
| Sensor Properties | |
|
Also X70 has a APS-C CMOS sensor with size of 24 x 16 mm² (0.93″ x 0.62″). Picture of X70’s sensor compared to popular format.
The 1-Euro coin has a diameter of 23.25mm. The X70’s image sensor has an effective resolution of around 16 megapixel. That’s roughly average and will be sufficient for most purposes. Photos with this resolution can easily be printed to A3 or A2 size. The Fujifilm supports taking images in RAW. RAW images are stored as they come from the sensor, without any in-camera processing or sharpening. Converting to JPEG or other formats takes place on the computer, using software like Adobe Lightroom or Fujifilm’s RAW converter. This involves one extra processing step but almost always results in superior image quality. Some filters, like converting to monochrome (black and white) will only yield decent results when used with RAW images. |
|
| Format | APS-C |
| Sensor area | 23.60 x 15.80mm² (0.93″ x 0.62″) |
| Type | CMOS |
| Resolution (physical) | 16.30 megapixel |
| Resolution (effective) | 16.30 megapixel |
| Pixel size | 23.20 µm² |
| Sensor cleaning | |
| RAW support | |
| Continuous | 2 frames/second |
| Lens | |
| Interchangeable | |
| Focal length | 28mm |
| Aperture | 2.8 |
| Viewfinder Properties | |
|
The X70 does not come with a built-in viewfinder. The camera’s display is used to compose the photo. That can be cumbersome in broad daylight. |
|
| Shutter | |
|
The X70’s shutter speed varies from 1/4000s to 30s. |
|
| Max. shutter speed | 1/4000s |
| Min. shutter speed | 30s |
| Sensitivity Properties | |
|
The X70’s sensitivity goes from 200 ISO und 6400 ISO, a very useful and practical range. |
|
| Automatic | |
| Min. sensitivity | 200 ISO |
| Max. sensitivity | 6400 ISO |
| Exposure Modes | |
|
The X70 supports all general exposure modes. The Fujifilm allows spot exposure for the difficult occasion. |
|
| Multi | |
| Center weight | |
| Partial | |
| Spot | |
| Auto Focus Properties | |
|
The X70’s auto focus processor uses 49 AF points (or sensors). A basic rule of thumb says that the more AF points you have, the better. More AF points mean a better chance to have a point at the location of interest in a scene, a big plus in challenging situations (e.g. with low contrast subjects). Manual focus is also possible with the Fujifilm, a plus in tricky situations or for some creative freedom. |
|
| Type | Hybrid |
| AF points | 49 |
| Manual focusing | |
| Flash Specs | |
|
The X70 has a built-in flash with a diapason of up to 8m (26 ft.). That range will fit for almost all occasion. |
|
| Built-in | |
| Range | 7.90m (26 ft.) |
| Hot shoe | |
| Display Specs | |
|
The X70 features a monitor with a diagonal of 76.00mm (3.0 in.) and a resolution of c. 1.62 megapixel. A resonable value that will make it easy to evaluate images directly in-camera. The camera’s display is articulated, a plus for selfies and other challenging situations. The X70’s monitor can work as a touch screen, just like a smartphone. That can be very useful, for example to pick AF points, but keep in mind that touch screens usually don’t work when wearing gloves. Display characteristics at a glance: |
|
| Type | LCD |
| Size | 76.00mm (diagonal) (3.0 in.) |
| Resolution | 1.62 megapixel |
| Articulated | |
| Touch screen | |
| Video Specs | |
|
X70 video supported the resolution with 1920 x 1080 pixel. ACamera is not equipped with an external microphone. Fujifilm X70 Video parameters: |
|
| Max. resolution | 1920 x 1080 pixel |
| …with frame rates | 24 frames/second 25 frames/second 30 frames/second 50 frames/second 60 frames/second |
| External microphone | |
| Connectivity & Wireless Specs | |
|
The X70 has Wi-fi connection. You can transfer photos to a mobile or laptop using wi-fi. Connect the Fujifilm to a monitor or TV set over HDMI. The Fujifilm supports USB 2.0. Connection parameters: |
|
| WiFi | |
| Bluetooth | |
| NFC | |
| Remote (wired) | |
| Remote (infrared) | |
| Apps | |
| HDMI (standard) | |
| HDMI (mini) | |
| HDMI (micro) | |
| USB 2.0 | |
| USB 3.0 | |
| USB Micro | |
| USB Mini | |
| USB-C | |
| Custom | |
| Memory | |
|
The camera supports SD HC and SD XC cards. Memory cards characteristics: |
|
| Slots | 1 |
| Memory cards | SD SDHC SDXC |
| Battery | |
|
The Fujifilm X70 works with a NP-95 battery. The battery lifetime is a generous 330 shots. Usually enough for a full day or more. The battery can be charged over USB while in camera. Very useful, especially on vacation when most people bring a USB charger for their smartphone anyway. The X70’s battery battery parameters: |
|
| Type | NP-95 |
| Removable | |
| In-camera charging | |
| Battery life | 330 photos |
| Size | |
|
The Fujifilm X70’s dimensions are 112.5 x 64.4 x 44.4mm³. (4.4″ x 2.5″ x 1.7″). This includes the lens. The camera’s weight is a reasonable 340 grams (11.0 oz.), lens included. Here is front and top view of the X70: |
|
| Dimensions Comparison | |
|
To put the size of the camera in context, here it is next to a typical ID card (c. 86mm x 55mm, about the size of a credit card). The X70 is not much bigger: |
|
Camera stats and visual info © 2019 PalCamerasWest.com. All rights reserved.

