
See all images of the Panasonic DMC TZ101




| Main | |
| The DMC TZ101 was presented by Panasonic in January 2016. It is a Superzoom Digital Camera. | |
| Brand | Panasonic |
| Category | Superzoom |
| Date | 01/2016 |
| Sensor Properties | |
|
In additional DMC TZ101 has a 1″ CMOS sensor with size of 13 x 9 mm² (0.52″ x 0.35″). Picture of DMC TZ101’s sensor compared to popular format.
Also 1-Euro coin has a diameter of 23.25mm. The DMC TZ101’s sensor has resolution of 20 megapixel. The Panasonic supports taking images in RAW. RAW images are stored as they come from the sensor, without any in-camera processing or sharpening. Converting to JPEG or other formats takes place on the computer, using software like Adobe Lightroom or Panasonic’s RAW converter. This involves one extra processing step but almost always results in superior image quality. Some filters, like converting to monochrome (black and white) will only yield decent results when used with RAW images. |
|
| Format | 1″ |
| Sensor area | 13.20 x 8.80mm² (0.52″ x 0.35″) |
| Type | CMOS |
| Resolution (physical) | 20.10 megapixel |
| Resolution (effective) | 20.10 megapixel |
| Pixel size | 7.36 µm² |
| Sensor cleaning | |
| RAW support | |
| Continuous | 10 frames/second |
| Lens | |
| Interchangeable | |
| Focal length (min) | 25mm |
| Focal length (max) | 250mm |
| Aperture (max) | 2.8 |
| Aperture (min) | 5.9 |
| Viewfinder Properties | |
|
The DMC TZ101 uses an electronic viewfinder with a resolution of 1.16 megapixel, an above average value for a viewfinder like this. The magnifcation is c. 0.46x, an average value for an electronic viewfinder. |
|
| Type | Elektronic |
| Coverage | 100% |
| Magnification | 0.46x |
| Resolution | 1.16 megapixel |
| Dioptric correction | |
| Shutter | |
|
The DMC TZ101’s shutter speed varies from 1/2000s to 60s. The highest shutter speed of the Panasonic is just 1/2000s. That’s no longer state of the art and may cause problems in challenging light conditions. |
|
| Max. shutter speed | 1/2000s |
| Min. shutter speed | 60s |
| Sensitivity Properties | |
|
The DMC TZ101’s sensitivity goes from 80 ISO und 25600 ISO, a very useful and practical range. |
|
| Automatic | |
| Min. sensitivity | 80 ISO |
| Max. sensitivity | 25600 ISO |
| Exposure Modes | |
|
The DMC TZ101 supports all general exposure modes. The Panasonic allows spot exposure for the difficult occasion. |
|
| Multi | |
| Center weight | |
| Partial | |
| Spot | |
| Auto Focus Properties | |
|
The DMC TZ101’s auto focus processor uses 49 AF points (or sensors). A basic rule of thumb says that the more AF points you have, the better. More AF points mean a better chance to have a point at the location of interest in a scene, a big plus in challenging situations (e.g. in low light). Manual focus is also possible with the Panasonic, a plus in tricky situations or for some creative freedom. |
|
| Type | Contrast Detection |
| AF points | 49 |
| Manual focusing | |
| Flash Specs | |
|
The DMC TZ101 features a built-in flash with a range of up to 6m (19 ft.). That range will work for most situations. A hotshoe is missing from the Panasonic. |
|
| Built-in | |
| Range | 5.60m (19 ft.) |
| Hot shoe | |
| Display Specs | |
The DMC TZ101 features a monitor with a diagonal of 75.00mm (3.0 in.) and a resolution of c. 1.04 megapixel. That’s about average. Unfortunately, the DMC TZ101’s monitor is not articulated. That can make it tricky to frame your subject in some situations, e.g. when taking selfies. The DMC TZ101’s monitor can work as a touch screen, just like a smartphone. That can be very useful, for example to pick AF points, but keep in mind that touch screens usually don’t work when wearing gloves. Display characteristics at a glance: |
|
| Type | LCD |
| Size | 75.00mm (diagonal) (3.0 in.) |
| Resolution | 1.04 megapixel |
| Articulated | |
| Touch screen | |
| Video Specs | |
|
DMC TZ101 video supported the resolution with 3840 x 2160 pixel. ACamera is not equipped with an external microphone. Panasonic DMC TZ101 Video parameters: |
|
| Max. resolution | 3840 x 2160 pixel |
| …with frame rates | 25 frames/second |
| External microphone | |
| Connectivity & Wireless Specs | |
|
The DMC TZ101 has Wi-fi connection. You can transfer photos to a mobile or laptop using wi-fi. Connect the Panasonic to a monitor or TV set over HDMI. The Panasonic supports USB 2.0. Connection parameters: |
|
| WiFi | |
| Bluetooth | |
| NFC | |
| Remote (wired) | |
| Remote (infrared) | |
| Apps | |
| HDMI (standard) | |
| HDMI (mini) | |
| HDMI (micro) | |
| USB 2.0 | |
| USB 3.0 | |
| USB Micro | |
| USB Mini | |
| USB-C | |
| Custom | |
| Memory | |
|
The camera supports SD HC and SD XC cards. Memory cards characteristics: |
|
| Slots | 1 |
| Memory cards | SD SDHC SDXC |
| Battery | |
|
The Panasonic DMC TZ101 has a BLG10E LiIon battery. The battery provides a shooting life of 320 shots. It`s enough for one day or more. The battery can be charged over USB while in camera. Very useful, especially on vacation when most people bring a USB charger for their smartphone anyway. The DMC TZ101’s battery battery parameters: |
|
| Type | BLG10E LiIon |
| Removable | |
| In-camera charging | |
| Battery life | 320 photos |
| Size | |
|
The Panasonic DMC TZ101’s dimensions are 111 x 65 x 44mm³. (4.4″ x 2.6″ x 1.7″). This includes the lens. The camera’s weight is a reasonable 310 grams (10.0 oz.), lens included. Here is front and top view of the DMC TZ101: |
|
![]() |
|
![]() |
|
| Dimensions Comparison | |
|
To put the size of the camera in context, here it is next to a typical ID card (c. 86mm x 55mm, about the size of a credit card). The DMC TZ101 is not much bigger: |
|
![]() |
|
Camera stats and visual info © 2019 PalCamerasWest.com. All rights reserved.




