See all images of the Sony Cyber-shot HX50 (V)
| Main | |
|
In additional Cyber-shot HX50 (V) was introduced by Sony in April 2013. It belongs to the Superzooms category. Sony is well-known and shouldn’t require further introduction, please see our manufacturer’s page for more digital cameras by Sony. |
|
| Brand | Sony |
| Category | Superzoom |
| Date | 04/2013 |
| Sensor Properties | |
|
Also Cyber-shot HX50 (V) has a Compact CMOS sensor with size of 6 x 5 mm² (0.24″ x 0.18″). The Cyber-shot HX50 (V)’s sensor has resolution of 20 megapixel. The Sony does not support recording RAW images. RAW images are stored as they come from the sensor, without any in-camera processing or sharpening. Converting to JPEG or other formats takes place on the computeand involves one extra processing step but will almost always result in superior image quality. |
|
| Format | Compact |
| Sensor area | 6.17 x 4.55mm² (0.24″ x 0.18″) |
| Type | CMOS |
| Resolution (physical) | 21.00 megapixel |
| Resolution (effective) | 20.40 megapixel |
| Pixel size | 1.87 µm² |
| Sensor cleaning | |
| RAW support | |
| Continuous | 10 frames/second |
| Lens | |
| Interchangeable | |
| Focal length (min) | 24mm |
| Focal length (max) | 720mm |
| Aperture (max) | 3.5 |
| Aperture (min) | 6.3 |
| Viewfinder Properties | |
|
The Cyber-shot HX50 (V) does not come with a built-in viewfinder. The camera’s display is used to compose the photo. That can be cumbersome in broad daylight. |
|
| Shutter | |
|
The Cyber-shot HX50 (V)’s shutter speed varies from 1/4000s to 30s. |
|
| Max. shutter speed | 1/4000s |
| Min. shutter speed | 30s |
| Sensitivity Properties | |
|
The Cyber-shot HX50 (V)’s sensitivity is from 100 ISO and 3200 ISO. Also, Sony’s sensitivity can be boosted to 12800. Therefore, ISO boosting will lead to growth noise. |
|
| Automatic | |
| Min. sensitivity | 100 ISO |
| Max. sensitivity | 3200 ISO |
| Boost | 12800 ISO |
| Exposure Modes | |
|
The Cyber-shot HX50 (V) supports all general exposure modes. The Sony allows spot exposure for the difficult occasion. |
|
| Multi | |
| Center weight | |
| Partial | |
| Spot | |
| Auto Focus Properties | |
|
The Cyber-shot HX50 (V)’s auto focus processor uses 1 AF points (or sensors). A basic rule of thumb says that the more AF points you have, the better. More AF points mean a better chance to have a point at the location of interest in a scene, a big plus in challenging situations (e.g. in low light). Manual focus is also possible with the Sony, a plus in tricky situations or for some creative freedom. |
|
| Type | Contrast Detection |
| AF points | 1 |
| Manual focusing | |
| Flash Specs | |
|
The Cyber-shot HX50 (V) has a built-in flash with a diapason of up to 6m (19 ft.). That range will fit for almost all occasion. |
|
| Built-in | |
| Range | 5.60m (19 ft.) |
| Hot shoe | |
| Display Specs | |
|
The Cyber-shot HX50 (V) features a monitor with a diagonal of 75.00mm (3.0 in.) and a resolution of c. 0.92 megapixel. That’s about average. Unfortunately, the Cyber-shot HX50 (V)’s monitor is not articulated. That can make it tricky to frame your subject in some situations, e.g. when taking selfies. The Cyber-shot HX50 (V) does not feature a touch screen. Display characteristics at a glance: |
|
| Type | LCD |
| Size | 75.00mm (diagonal) (3.0 in.) |
| Resolution | 0.92 megapixel |
| Articulated | |
| Touch screen | |
| Video Specs | |
|
Cyber-shot HX50 (V) video supported the resolution with 1920 x 1080 pixel. ACamera is not equipped with an external microphone. Sony Cyber-shot HX50 (V) Video parameters: |
|
| Max. resolution | 1920 x 1080 pixel |
| …with frame rates | 25 frames/second 50 frames/second |
| External microphone | |
| Connectivity & Wireless Specs | |
|
The Cyber-shot HX50 (V) has Wi-fi connection. You can transfer photos to a mobile or laptop using wi-fi. Connect the Sony to a monitor or TV set over HDMI. The Sony supports USB 2.0. Connection parameters: |
|
| WiFi | |
| Bluetooth | |
| NFC | |
| Remote (wired) | |
| Remote (infrared) | |
| Apps | |
| HDMI (standard) | |
| HDMI (mini) | |
| HDMI (micro) | |
| USB 2.0 | |
| USB 3.0 | |
| USB Micro | |
| USB Mini | |
| USB-C | |
| Custom | |
| Memory | |
|
The camera will accept all common SD HC and SD XC cards. Sony MemorySticks can be used, too. Memory cards characteristics: |
|
| Slots | 1 |
| Memory cards | SD SDHC SDXC Memory Stick Pro Duo Memory Stick Micro |
| Battery | |
|
The Sony Cyber-shot HX50 (V) has a NP-BX1 LiIon battery. The battery provides a shooting life of 400 shots. It`s enough for one day or more. The battery can be charged over USB while in camera. Very useful, especially on vacation when most people bring a USB charger for their smartphone anyway. The Cyber-shot HX50 (V)’s battery battery parameters: |
|
| Type | NP-BX1 LiIon |
| Removable | |
| In-camera charging | |
| Battery life | 400 photos |
| Size | |
|
The Sony Cyber-shot HX50 (V)’s dimensions are 108.1 x 64 x 38mm³. (4.3″ x 2.5″ x 1.5″). This includes the lens. The camera’s weight is only 272 grams (8.8 oz.), lens included. Here is front and top view of the Cyber-shot HX50 (V): |
|
| Dimensions Comparison | |
|
To put the size of the camera in context, here it is next to a typical ID card (c. 86mm x 55mm, about the size of a credit card). The Cyber-shot HX50 (V) is not much bigger: |
|
Camera stats and visual info © 2019 PalCamerasWest.com. All rights reserved.
