See all images of the Canon PowerShot SX710 HS
| Main | |
| The PowerShot SX710 HS was presented by Canon in January 2015. It is a Superzoom Digital Camera. | |
| Brand | Canon |
| Category | Superzoom |
| Date | 01/2015 |
| Sensor Properties | |
|
In additional PowerShot SX710 HS has a Compact CMOS sensor with size of 6 x 5 mm² (0.24″ x 0.18″). Also PowerShot SX710 HS’s sensor has resolution of 20 megapixel. The Canon does not support recording RAW images. RAW images are stored as they come from the sensor, without any in-camera processing or sharpening. Converting to JPEG or other formats takes place on the computeand involves one extra processing step but will almost always result in superior image quality. |
|
| Format | Compact |
| Sensor area | 6.17 x 4.55mm² (0.24″ x 0.18″) |
| Type | CMOS |
| Resolution (physical) | 21.10 megapixel |
| Resolution (effective) | 20.30 megapixel |
| Pixel size | 1.42 µm² |
| Sensor cleaning | |
| RAW support | |
| Continuous | 6 frames/second |
| Lens | |
| Interchangeable | |
| Focal length (min) | 25mm |
| Focal length (max) | 750mm |
| Aperture (max) | 3.2 |
| Aperture (min) | 6.9 |
| Viewfinder Properties | |
|
The PowerShot SX710 HS does not come with a built-in viewfinder. The camera’s display is used to compose the photo. That can be cumbersome in broad daylight. |
|
| Shutter | |
|
The PowerShot SX710 HS’s shutter speed varies from 1/3200s to 15s. The highest shutter speed of the Canon is just 1/3200s. That’s no longer state of the art and may cause problems in challenging light conditions. |
|
| Max. shutter speed | 1/3200s |
| Min. shutter speed | 15s |
| Sensitivity Properties | |
|
The PowerShot SX710 HS’s sensitivity goes from 80 ISO und 3200 ISO, a very useful and practical range. |
|
| Automatic | |
| Min. sensitivity | 80 ISO |
| Max. sensitivity | 3200 ISO |
| Exposure Modes | |
|
The PowerShot SX710 HS supports all general exposure modes. The Canon allows spot exposure for the difficult occasion. |
|
| Multi | |
| Center weight | |
| Partial | |
| Spot | |
| Auto Focus Properties | |
|
The PowerShot SX710 HS’s auto focus processor uses 9 AF points (or sensors). A basic rule of thumb says that the more AF points you have, the better. More AF points mean a better chance to have a point at the location of interest in a scene, a big plus in challenging situations (e.g. in low light). Manual focus is also possible with the Canon, a plus in tricky situations or for some creative freedom. |
|
| Type | TTL |
| AF points | 9 |
| Manual focusing | |
| Flash Specs | |
|
The PowerShot SX710 HS features a built-in flash with a range of up to 4m (12 ft.). That’s on the low end and will only work for very close subjects. A hotshoe is missing from the Canon. |
|
| Built-in | |
| Range | 3.50m (12 ft.) |
| Hot shoe | |
| Display Specs | |
|
The PowerShot SX710 HS features a monitor with a diagonal of 75.00mm (3.0 in.) and a resolution of c. 0.92 megapixel. That’s about average. Unfortunately, the PowerShot SX710 HS’s monitor is not articulated. That can make it tricky to frame your subject in some situations, e.g. when taking selfies. The PowerShot SX710 HS does not feature a touch screen. Display characteristics at a glance: |
|
| Type | LCD |
| Size | 75.00mm (diagonal) (3.0 in.) |
| Resolution | 0.92 megapixel |
| Articulated | |
| Touch screen | |
| Video Specs | |
|
PowerShot SX710 HS video supported the resolution with 1920 x 1080 pixel. ACamera is not equipped with an external microphone. Canon PowerShot SX710 HS Video parameters: |
|
| Max. resolution | 1920 x 1080 pixel |
| …with frame rates | 30 frames/second 60 frames/second |
| External microphone | |
| Connectivity & Wireless Specs | |
|
The PowerShot SX710 HS has Wifi connectivity already built-in. Use Wifi to transfer images to a smartphone or computer and to remote control the camera. With NFC, camera and smartphone can be paired without the need for passwords. Connect the Canon to a monitor or TV set over HDMI. The Canon supports USB 2.0. Connection parameters: |
|
| WiFi | |
| Bluetooth | |
| NFC | |
| Remote (wired) | |
| Remote (infrared) | |
| Apps | |
| HDMI (standard) | |
| HDMI (mini) | |
| HDMI (micro) | |
| USB 2.0 | |
| USB 3.0 | |
| USB Micro | |
| USB Mini | |
| USB-C | |
| Custom | |
| Memory | |
|
The camera supports SD HC and SD XC cards. Memory cards characteristics: |
|
| Slots | 1 |
| Memory cards | SD SDHC SDXC |
| Battery | |
|
The Canon PowerShot SX710 HS has a NB-6L LiIon battery. The battery provides a shooting life of 315 shots. It`s enough for one day or more. The battery can be charged over USB while in camera. Very useful, especially on vacation when most people bring a USB charger for their smartphone anyway. The PowerShot SX710 HS’s battery battery parameters: |
|
| Type | NB-6L LiIon |
| Removable | |
| In-camera charging | |
| Battery life | 315 photos |
| Size | |
|
The Canon PowerShot SX710 HS’s dimensions are 112.7 x 65.8 x 34.8mm³. (4.4″ x 2.6″ x 1.4″). This includes the lens. The camera’s weight is only 270 grams (8.7 oz.), lens included. Here is front and top view of the PowerShot SX710 HS: |
|
| Dimensions Comparison | |
|
To put the size of the camera in context, here it is next to a typical ID card (c. 86mm x 55mm, about the size of a credit card). The PowerShot SX710 HS is not much bigger: |
|
Camera stats and visual info © 2019 PalCamerasWest.com. All rights reserved.
